W roku akademickim 2023/2024 członkowie Koła Muzealnictwa i Zabytkoznawstwa UMK zaplanowali i zrealizowali projekt naukowy pt. „Lubeka i Hamburg rola muzeów w zachowaniu dziedzictwa”.
Projekt studencki składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na przedstawieniu referatów, a także prezentacji multimedialnych na temat wybranych hamburskich oraz lubeckich zabytków, artystów i obiektów kulturalnych. Wystąpienia były realizowane od listopada 2023 roku do kwietnia 2024 roku w formie stacjonarnej na terenie Wydziału Sztuk Pięknych. Drugim etapem był wyjazd naukowy do Lubeki i Hamburga realizowany w dniach 15 – 20 kwietnia 2024 roku. Na wyjeździe, studenci mieli okazję zobaczyć zabytki i obiekty omawiane w ramach pierwszego etapu oraz wykonali dodatkowe prezentacje na miejscu, zawierające szczegółowe opisy na temat historii, wartości naukowych i artystycznych.
Współorganizatorem wyjazdu jest Departament Promocji Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dofinansowaniem wsparli nas także: Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz Samorząd Studencki WSP UMK.
Dzień I
Miejscem zbiórki był Dworzec Główny w Poznaniu, z którego wyruszyliśmy pociągiem do Szczecina. Po krótkiej przesiadce wyruszyliśmy następnym pociągiem do Lubeki. O godzinie 20:00 odbyło się zakwaterowanie w noclegu „Jugendherberge Lubek Altstadt”. Po zakwaterowaniu udaliśmy się grupą na wieczorny spacer po średniowiecznym Starym Mieście hanzeatyckiej Lubeki.
Dzień II
Po wspólnym śniadaniu udaliśmy się do kompleksu muzealnego St. Annen, zlokalizowanego na terenie starego klasztoru wybudowanego na pocz. XVI wieku. Na terenie zabytkowego klasztoru znajduje się muzeum St. Annen, w którym znajdują się obiekty sztuki średniowiecznej (sztuka sakralna), tkaniny, wystroje wnętrz oraz rzemiosło. Drugim muzeum w tym samym budynku jest Kunsthalle St. Annen, którego kolekcja składa się z obiektów sztuki współczesnej. Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie kościoła św. Idziego, Katedry Lubeckiej i kościoła Mariackiego, gdzie dodatkowe informacje przekazał nam opiekun wycieczki oraz członkowie koła. Pod koniec dnia wybraliśmy się na wspólny spacer po południowo-zachodniej części miasta, podczas którego mieliśmy okazję oglądać zabytkowe spichlerze i Bramę Holsztyńską.
Dzień III
Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Europaisches Hansemuseum, w którym oglądaliśmy wystawę o rozwoju Hanzy oraz roli Lubeki na przestrzeni wieków w Europie. Muzeum było podzielone na dwie strefy, w pierwszej znajdował się współczesny budynek z wystawą narracyjną, a w drugiej zabytkowy klasztor eksponujący wnętrza dawnego budynku. Na wystawie w pierwszym budynku znajdowało się wiele elementów interaktywnych informujących nas o historii miasta oraz szczegółowa scenografia oddająca klimat epoki średniowiecza i nowożytności. W pozostałościach klasztoru znajdowały się zabytkowe malowidła ścienne oraz szczegółowy opis procesu konserwacji klasztoru. Następnym etapem wycieczki był krótki spacer po północnej części miasta, a także oglądanie Burgtor, czyli średniowiecznej bramy miejskiej. Kolejną atrakcją był jeden z najstarszych szpitali średniowiecznych z lat 60. XII wieku, z kościołem i dużą salą szpitalną. Następnie wstąpiliśmy do muzeum Behnhaus Dragerhaus, w którym znajdowała się kolekcja sztuki XVIII, XIX i XX wiecznej. Po wizycie w muzeum przeszliśmy do sąsiadującego kościoła św. Jakuba, a następnie spacerowaliśmy do samego wieczora po wschodniej części Starego Miasta.
Dzień IV
Następny dzień przeznaczony był na wyjazd do Hamburga. Po wspólnym śniadaniu i zbiórce wyruszyliśmy na pociąg do miasta. Przed tym, postanowiliśmy ponownie obejrzeć bramę Holsztyńską i skupić się na jej wartościach artystycznych i historycznych. Po przyjeździe do Hamburga w pierwszej kolejności wybraliśmy się na Speicherstadt, czyli największy na świecie kompleks zabudowanych magazynów w strefie portowej. Kolejno przeszliśmy do kościoła św. Katarzyny, w którym studenci wygłosili referat na temat historii obiektu. Następnym punktem były pozostałości po kościele św. Mikołaja, gdzie oglądaliśmy bogato zdobioną część wieżową, pozostałości murów i detal architektoniczny. Najważniejszym punktem dnia była wizyta z hamburskim muzeum Kunsthalle, gdzie oglądaliśmy zbiory od sztuki średniowiecznej po czasy współczesne. Mieliśmy okazję oglądać bogatą kolekcję dzieł włoskich artystów XV wieku, barbizończyków, impresjonistów, a także artystów niemieckich z XX wieku. Ostatnim etapem był spacer po starym mieście i wizyta w parku Planten un Blomen. Pod wieczór wróciliśmy wspólnie do Lubeki.
Dzień V
Ponownie wybraliśmy się do Hamburga, pierwszą część dnia spędziliśmy w muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego Museum fur Kunst und Gewerbe. Na ekspozycji znajdowały się obiekty od starożytności po czasy współczesne z różnych kręgów kulturowych. Wyjątkowym elementem ekspozycji była sala, w której znajdowały się zbiory hamburskiej kunstkamery. W tej sali zatrzymaliśmy się na moment i przypomnieliśmy sobie poprzedni projekt naukowy realizowany w latach 2022–2023. Ostatnim etapem bym wspólny spacer po mieście oraz powrót na Speicherstadt, gdzie oglądaliśmy hamburską filharmonię. Po powrocie do Lubeki spędziliśmy wspólnie wieczór i podsumowaliśmy wyjazd w czasie wspólnej kolacji.
Dzień VI
Z samego rana, po śniadaniu i wymeldowaniu wyruszyliśmy na Dworzec Główny w Lubece. Trasa była jednocześnie ostatnim spacerem po mieście. Następnie wsiedliśmy do pociągu i wyruszyliśmy wspólnie do Berlina, gdzie czekała nas przesiadka do Poznania. Popołudniu dotarliśmy do Polski i zakończyliśmy wyjazd naukowy. Udało nam się zrealizować całość zaplanowanego wyjazdu. Zapoznaliśmy się z historycznym miastem Lubeki i Hamburga, które było w dużej mierze odbudowane po zniszczeniach wojennych. Przyjrzeliśmy się cennym ekspozycjom muzealnym, które wpłynęły na nasz rozwój naukowy.