Wilno 2018

Projekt roczny Pamięć zbiorowa i jej topograficzna konkretyzacja w Wilnie poświęcony jest problematyce miejsc pamięci – procesowi przekształcania się obiektów w nośniki pamięci oraz ich funkcjonowania w czasach współczesnych. Podejmując tę tematykę, odwołujemy się do coraz popularniejszych w naukach humanistycznych – zwłaszcza z zakresu historii i socjologii – badań nad miejscami pamięci, których prekursorem jest przedstawiciel Szkoły Annales – Pierre Nora. Problematyka projektu rocznego ujęta w ten sposób pozwala na prześledzenie wątków łączących różne kultury i narody. Prezentuje nowoczesne i interdyscyplinarne spojrzenie na pamięć zbiorową oraz jej materialne nośniki.

Do podjęcia tematyki związanej z historią, sztuką i kulturą Wilna zmotywowały nas przypadająca na 2017 rok 220. rocznica utworzenia Katedry Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Wileńskim oraz przypadająca na 2018 rok 70. rocznica ukształtowania się Wydziału Sztuk Pięknych UMK (1945-1948), skłaniające do refleksji nad realizowaną na Wydziale wileńską tradycją nauczania artystycznego w ramach uniwersytetu. Stąd istotnym elementem naszego projektu rocznego jest podjęcie problemu Uniwersytetu Wileńskiego jako miejsca pamięci.

Organizatorem projektu rocznego jest Koło Naukowe Muzealnictwa i Zabytkoznawstwa. W projekcie bierze również udział Koło Naukowe Historyków Pamięci, działające na Wydziale Nauk Historycznych UMK.

W ramach projektu rocznego realizowane są referaty studyjne:

  1. Historia Wilna z uwzględnieniem relacji polsko-litewskich (Koło Naukowe Historyków Pamięci).
  2. Rozwój urbanistyczny Wilna (umocnienia, budynki municypalne, rezydencje i pałace oraz kościoły i klasztory – usytuowanie w mieście).
  3. Wileński pluralizm wyznaniowy w fundacji obiektów sakralnych oraz dyfuzja kulturowa: katolicyzm, prawosławie (ortodoksja i unici), protestantyzm, judaizm (z  uwzględnieniem dzielnicy żydowskiej).
  4. Wilno jako ośrodek akademicki: historia szkolnictwa jezuickiego oraz Uniwersytetu w Wilnie; Uniwersytet Wileński jako kompleks architektoniczny.
  5. Historia muzeów i muzealnictwa wileńskiego.

Istotnym elementem projektu jest wyjazd naukowy do Wilna, który odbył się w dniach 14-20 października 2018 r. [relacja]